Ti kdo mě znají si teď určitě myslí že budu psát o AAA :D, to ale nebudu (i když to se mi taky povedlo :)). Tento krátký příspěvek chci věnovat investici do úspor, která může mít návratnost i méně než půl roku.
Jistě už jste všichni zaslechli něco o LED žárovkách – jsou to žárovky, kde jsou místo vlákna LED diody. Velkou výhodou většiny LED žárovek je jejich vysoká efektivita přeměny elektrické energie na energii světelnou. V této efektivitě se s LED žárovkami mohou porovnávat možná tak úsporné žárovky na principu zářivek, které však efektivity většiny LED žárovek stejně nedosahují a navíc je u nich nebezpečí rozbití a únik vysoce jedovatých plynů, které mohou nevratně poškodit zdraví.
Ještě před pár lety byly LED žárovky dost drahé a většinou dost mizerně svítivé. Nyní je ale trochu jiná doba, LED žárovky se dostaly na přijatelné ceny a značný pokrok nastal i co se týče svítivosti. Dnes není problém pořídit LED žárovku, která má svítivost třeba i jako 100 Wattová klasická vláknová žárovka.
Nyní uvedu praktický příklad s výpočtem návratnosti investice do LED žárovky:
Předpokládejme že někde bydlíme a v některé místnosti svítíme v průměru 5 hodin denně a 300 dní v roce. Za rok tedy v místnosti svítíme 1500 hodin (to je zhruba můj případ). Žárovku máme klasickou vláknovou o příkonu 60 Wattů. Cena za kilowatt hodinu je řekněme 4Kč. Za rok tedy klasickou žárovkou prosvítíme (1500 * 60 / 1000) = 90 kilowatt hodin a při ceně 4Kč za kilowatt hodinu je to 90 * 4 = 360 Kč. V rámci úspor jsme se rozhodli klasickou vláknovou žárovku nahradit LED žárovkou o stejné svítivosti. Takováto LED žárovka mívá příkon okolo 10 Wattů, takže při svícení 1500 hodin za rok nyní prosvítíme (1500 * 10 / 1000) = 15 kilowatt hodin a to je při ceně 4Kč za kilowatt hodinu 15 * 4 = 60 Kč. Úspora na energiích je tedy 360 Kč – 60 Kč = 300 Kč. Cenu zmíněné LED žárovky předpokládejme 150 Kč (není problém takovouto LED žárovku sehnat za cenu okolo 150 Kč viz níže). Nyní si spočtěme návratnost investice po vzoru ROI – to můžeme počítat jako cena za LED žárovku děleno úsporou za rok, tedy 150 / 300 = 0,5. Návratnost takovéto investice je tedy půl roku a to jsem uvažoval pouze úsporu na energiích!
Další na čem se dá s LED žárovkou podstatně ušetřit je cena za náhradu prasklých klasických vláknových žárovek, což při jejich dnešních cenách také není zanedbatelné.
A nakonec slíbený důkaz „o levnosti vhodných LED žárovek“ ZDE